PŘÍZE NA LETNÍ ŠATY

Blíží se léto a řada z Vás zjistila, že nemá co na sebe a potřebuje obohatit šatník o nové letní šaty. A teď už jen vybrat vhodný materiál. Možností je hodně, záleží co upřednostňujete - a to jak druh materiálu, tak jeho sílu.

Velice oblíbená je příze Diva a Diva baby od Alize - v jednobarevné variantě, ale i ve variantě Diva batik. Diva je mikroakryl - je to příze s leskem, který ji dodává na hotovému výrobku eleganci. Z této příze můžete plést i háčkovat a využijete ji celoročně - jarní a podzimní čepice, šátky, šály, lehčí svetříky, halenky nebo šaty. Velikou výhodu má Diva v tom, že pěkně drží tvar a nevytahuje se.
Pokud ji zvolíte na šaty, určitě je unosíte od jara do podzimu, pouze je budete muset odložit v době tropických veder, v těchto dnech by Vám v nich nebylo příjemně.

Slabší variantou Divy v mikroakrylu je příze Forever v jednobarevném provedení nebo Forever simli s lesklým vláknem. Příze Forever je slabší háčkovací příze a lze ji využít stejně jako Divu, ale úplet z ní bude lehčí.

Do letního počasí je ideální bavlna - je to přírodní materiál, který bude chladit. Dají se použít jak klasické bavlny typu Camilla od Vlna-hep, Camila natural (nebo další jako Nela, Camila MT, Catania) , tak Bella, Bella batik od Alize nebo Ideal.
Pro háčkařky jsou vhodné příze Miss, Miss batik, Maxi, Moonlight, Lily  - ale pozor jsou to slabé háčkovací příze a určitě nejsou vhodné pro netrpělivé háčkařky, protože práce s nimi je piplačka. Nicméně výsledek stojí za to.

Z letních přízí bych ještě zmínila bambusové příze - Bamboo fine - 100% bambus, De lux bamboo a Perla - obě jsou to směsové příze bambus a bavlna. Bambusové příze mají tendenci povolovat, proto je s tím potřeba počítat - neplést příliš volně a případně vzít menší jehlice nebo háček. Osobně Bamboo fine na šaty nedoporučuji, právě kvůli tomu, že povoluje - tuto přízi bych volila spíš jen na letní halenky a svetříky. De lux Bamboo a Perla díky bavlně drží lépe a nevytahují se.

A nemůžu zapomenout na barevná klubíčka Cherubínky - směs bavlny a akrylu, hezky drží a jsou lehké a vzdušné. Obvykle se dělají v různých barevných kombinacích, málokdo však ví, že jsou namotat i v jednobarevné variantě a délce, kterou potřebujete. Pokud byste měli zájem o jednobarevnou variantu, stačí když nás kontaktovat a objednáme barvu a návin dle Vašeho přání.

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.